Karel Gott

Vydáno 1. 9. 2016
Zpěvák Karel Gott je na scéně už pět desetiletí. Zvítězil čtyřicetkrát v anketě Zlatý slavík (respektive Český slavík), boduje i v televizních anketách o nejoblíbenější tváře. Karel Gott je ženatý, v lednu 2008 si v Las Vegas vzal dlouholetou přítelkyni Ivanu Macháčkovou, se kterou má dcery Charlottu Ellu a Nelly Sofii. Z předchozích vztahů má dcery Dominiku a Lucii. Od května 2010 je dědečkem.

Karel Gott | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

V mládí se toužil stát malířem a neúspěšně se pokoušel o studium výtvarného umění. Vyučil se ale v ČKD elektromontérem. V 50. letech 20. století příležitostně vystupoval jako amatérský zpěvák a účastnil se různých pěveckých soutěží. Poroty sice nezaujal, ale dostal nabídku na angažmá v pražských tanečních kavárnách. Začal tak vedle svého zaměstnání v ČKD vystupovat i jako zpěvák.

V roce 1958 uspěl v soutěži amatérských zpěváků. Na pražské státní konzervatoři pak studoval operní zpěv.

Zásadní zlom v jeho kariéře znamenala v roce 1962 nabídka na angažmá do divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. V tom samém roce jeho duet s Vlastou Průchovou Až nám bude dvakrát tolik zvítězil v rozhlasové hitparádě. O rok později se píseň Oči sněhem zaváté stala hitem roku.

Po odchodu ze Semaforu v roce 1965 založil s bratry Štaidlovými divadelní scénu Apollo a byl její hlavní hvězdou až do roku 1967, kdy bylo divadlo rozpuštěno a Karel Gott odešel na sedm měsíců do angažmá do Las Vegas v USA.

V roce 1968 Karel Gott vystoupil v soutěži Eurovision Song Contest, soutěžil za Rakousko. Skončil na 13. místě a stal se populárním v Německu, Rakousku či Švýcarsku.

Úspěchy slavil i na festivalu Bratislavská lyra, kde v roce 1966 získal zlatou Bratislavskou lyru za píseň Mám rozprávkový dom a v roce 1969 bronzovou Bratislavskou lyru za píseň Hej, páni konšelé.

V 80. letech 20. století svůj repertoár rozšířil o lidové písně a upravené skladby klasické hudby. Objevil se i v několika celovečerních hraných filmech, jako například Trhák.

V roce 1990 se Karel Gott rozhodl ukončit kariéru. Uspořádal turné na rozloučenou po sportovních halách v Československu a Německu. Úspěch turné byl ale tak velký, že Gott své rozhodnutí skončit přehodnotil. V roce 1992 se jeho album Když muž se ženou snídá stalo nejprodávanější deskou roku.

Během 90. let se Gott věnoval stále víc i své druhé vášni, malování. Své obrazy úspěšně vystavoval v Česku i v zahraničí. Spolu s Františkem Janečkem založil v lednu 1993 agenturu GOJA. V květnu 1993 pak založili Nadaci Karla Gotta Interpo, která pomáhá dětem policistů, kteří přišli o život při výkonu služby.

V květnu 1977 byl Karlu Gottovi propůjčen titul zasloužilý umělec a v dubna 1985 pak titul národní umělec, tedy nejvyšší vyznamenání, které tehdy mohlo být uděleno za zásluhy v oblasti umění. Získal ho jako první zpěvák populární hudby. Od prezidenta Václava Klause obdržel 28. října 2009 Medaili za zásluhy I. stupně.

V listopadu 2015 lékaři diagnostikovali u Karla Gotta zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin, takzvaný Non-Hodgkinův lymfom. Cílenou onkologickou léčbu zahájil na hematologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde absolvoval celkem šest cyklů chemoterapie. V březnu 2016 se zpěvák od lékařů dozvěděl dobré zprávy - rakovina vymizela a on je v tuto chvíli vyléčený (více čtěte ZDE).

Autor: iDNES.cz