Reklama

Tomáš Klus

Zpěvák, skladatel, textař a herec

Vydáno 2. 11. 2015
Muzikant a herec Tomáš Klus dokázal v roce 2012 přerušit sérii třinácti výher Karla Gotta v soutěži Zlatý slavík, v roce 2013 se umístil na druhém místě. Ze soutěže se však zároveň záhy odhlásil kvůli nesouhlasu s jednáním pořadatelů. Písničkář má za sebou i úspěšnou sportovní kariéru, zazářil v moderním pětiboji.

Český slavík 2012 - Tomáš Klus | foto: ČTK

Rodáka z Třince brali rodiče odmala na folkové festivaly, do uší se mu vtiskla hudba Karla Kryla, Jarka Nohavici nebo Karla Plíhala. V patnácti letech přesídlil z rodného města do metropole. Důvodem nebyla hudba, ale sport.

Tomáš Klus se věnoval nejdřív plavání, později modernímu pětiboji. V roce 2002 byl v družstvu, které vybojovalo zlato na dorosteneckém mistrovství Evropy. Časem ho však víc než sport začala přitahovat muzika a umění vůbec. Vystudoval činohru na DAMU, zahrál si v seriálu Hop nebo trop, ve filmu Šejdrem, Rytmus v patách, Naděje nebo Veni, vidi, vici.

Do povědomí hudebního publika se zapsal v roce 2007, kdy vyhrál soutěž Czechtalent ve Zlíně s písní Dopis. V dalším roce vydal u Sony BMG první album Cesta do záhu(d)by a soundtrack k filmu Anglické jahody. V roce 2009 vydal druhé album Hlavní uzávěr splínu, o dva roky později následovalo album Racek.

Od roku 2009 získal mnoho hudebních cen, mezi ně patří Anděl za objev roku, zpěvák roku na cenách TV Óčko, v roce 2012 Český slavík v kategorii zpěvák roku. V roce 2012 také prodal z domácích interpretů na našem trhu nejvíc desek a za prodané nosiče obdržel zlaté i platinové desky.

Na podzim 2013 se Klus pustil do vyostřené debaty s organizátory Českého slavíka, kteří jsou podle něj amorální. Tomáš Klus je ženatý, s manželkou Tamarou Kubovou má dceru Josefínu a syna Alfréda.

Autor: iDNES.cz
Reklama