Styk dítěte s osobou blízkou

Vydáno 14.11.2013
Občanský zákoník nadále umožňuje tři možnosti, jak upravit styk s dítětem – svěření do péče jednomu z rodičů, střídavá, nebo společná výchova. Nově však budou rovnocenné.
Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto). | foto: mb, iDNES.cz

Rodiče se na tom mají domluvit, jinak rozhodne soud. Omezuje se nadužívání ústavní výchovy. Dítě již nebude možné odejmout rodičům a svěřit do ústavní výchovy jen kvůli špatné bytové či ekonomické situaci rodiny. Ústavní výchova může být navíc pouze dočasná, po 3 letech o ní musí soud znovu rozhodnout.

Současné právo neřeší situaci, kdy dítě nějakou dobu žije například s druhým manželem matky, který není jeho pokrevní otec, ale kvůli dlouholetému soužití a mužovu podílu na výchově k sobě mají dítě i muž úzkou citovou vazbu. Protože si ale matka dítěte najde třetího manžela, rázem tento druhý manžel by měl z života dítěte jednou provždy zmizet.

Nový občanský zákoník nicméně tuto situaci napravuje a výslovně opravňuje jak tohoto muže, tak i všechny další osoby, které jsou dítěti blízké (příbuzní či osoby společensky blízké), se s dítětem stýkat, pokud by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu.

Kdo a jak určuje svěření dítěte do péče a styk s ním? Primárně jde o věc dohody mezi rodiči jako zákonnými zástupci dítěte. Dohodu o svěření nezletilého dítěte do péče po rozvodu schvaluje soud. Pokud se rodiče nedohodnou, rozhoduje soud. Dohodu o styku osob s dítětem, které je nemají v péči, mohou uzavřít sami rodiče i jiné osoby i bez schválení soudem. Pokud se však nedohodnou, rozhoduje opět soud. Soud může také určit podmínky styku s dítětem, zejména místo, kde k němu má dojít, a osoby, které se smějí, popřípadě nesmějí styku účastnit. Rodič, který má dítě v péči, je povinen dítě na styk s druhým rodičem připravit, styk řádně umožnit a spolupracovat s druhým rodičem.

Co když je dítě svěřeno do péče rodiče a nesouhlasí s tím? Soud bude muset více zohledňovat i přání dítěte. Před rozhodnutím, které se dotýká zájmu dítěte, poskytne soud dítěti potřebné informace, aby si mohlo vytvořit vlastní názor a tento sdělit. Soud není názorem dítěte vázán, ale musí se s ním argumentačně vypořádat. V kolika letech se může dítě samo rozhodnout, s kterým z rodičů bude žít? Samostatně rozhodnout se může člověk plně svéprávný. Do té doby rozhoduje soud, který musí zohlednit zájem dítěte, brát ohled na jeho osobnost a věnovat jeho názoru pozornost. Dítě starší dvanácti let by měl soud vždy vyslechnout.

Fotogalerie