Osvojení

Vydáno 05.11.2013
Při osvojování soud zkoumá, zda osvojení nezletilého je v souladu s jeho zájmy a zda není v zásadním rozporu se zájmy přirozených dětí osvojitele. Velkou novinkou je možnost osvojení i zletilé osoby.
Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto). | foto: mb, iDNES.cz

Při osvojování soud zkoumá, zda osvojení nezletilého je v souladu s jeho zájmy a zda není v zásadním rozporu se zájmy přirozených dětí osvojitele. Velkou novinkou je možnost osvojení i zletilé osoby.

 Zatímco nyní toto možné není a v případě osvojování dítěte, které má staršího sourozence, dojde k totálnímu zpřetrhání příbuzenských vazeb a rozdělení původní rodiny, nově bude moci soud rozhodnout, že novou rodinu dostanou oba sourozenci.

Podle doporučení odborníků z praxe a dětských psychologů zákoník stanoví, že noví rodiče musí osvojované dítě o osvojení informovat, a to nejpozději do zahájení školní docházky. Dosáhlo-li osvojované dítě alespoň dvanácti let, je třeba vždy jeho osobního souhlasu, jinak dává souhlas opatrovník. Lze rovněž požádat soud o utajení osvojení, třeba před původní rodinou dítěte. Nebo utajit pokrevního rodiče a jeho souhlas k osvojení.

Osvojenec má nicméně v dospělosti právo seznámit se s informacemi týkajícími se jeho osvojení. Osvojení je vyloučeno mezi osobami spolu příbuznými v přímé linii a mezi sourozenci. To neplatí v případě náhradního mateřství. Pokud by tedy matka donosila dítě pro svoji dceru, která je neplodná, tak ačkoliv zákonnou matkou dítěte bude matka, protože se jedná o ženu, která dítě porodila, dcera si jej bude moci nově osvojit. Vyloučena zatím zůstává možnost osvojení dítěte registrovanými partnery.

Související témata

Fotogalerie