Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Malta, jedna z nejpestřejších dovolených ve Středomoří

Říká se, že co je malé, to je pěkné. V případě Malty to platí rozhodně. Tenhle ostrov ve Středozemním moři se vám bude líbit, pokud chcete hodně věcí vidět. Válení na nekonečných písečných plážích si tu moc neužijete.

Moře na Maltě je průzračně čisté | foto: Eva Tichá, MF DNES

Stačí dvě a půl hodiny letu z Prahy a jste v nejmenším ze států Unie. Jestli dorazíte stejně jako já v noci, možná vás překvapí, že téměř celý ostrov je osvícený. Že by Malťané byli tak bohatí, aby si mohli dovolit pouliční lampy i podél silnic spojujících jednotlivá města? Vysvětlení najdete záhy, když po ostrově začnete jezdit. Malta je takové velké město. Vesnice i města tu na sebe navazují a splývají dohromady.

Další překvapení, byť o něm víte a čekáte ho, je jízda autem vlevo. Bývalá britská kolonie si tento zvyk ponechala i poté, co získala samostatnost. Než si při pohledu do projíždějících aut zvyknete na děti sedící na místě řidiče, chvíli to trvá. Já jsem se naštěstí celou dobu vozila, i tak ale každá cesta na kruhový objezd do "protisměru" ve mně stejně vždycky rozproudila krev.

Malta. Hlavní město Valletta z letadla, za chvíli přistáváme na vodě

Malta. Hlavní město Valletta z letadla, za chvíli přistáváme na vodě

Na skok na Gozo

Naše cesta mířila z letiště na severozápad k vesnici Cirkewwa. Odtamtud odjíždí trajekt na sousední ostrov Gozo. Cesta na něj zabere dvacet minut a zpáteční lístek za auto a osobu vyjde na 15,70 eur.

Gozo je malé, žije tady třicet tisíc lidí, ale rozhodně stojí za návštěvu. Je čistější než Malta. "Goziťané si ostrova víc váží. Vždycky se museli sami o sebe postarat, o svoji obranu, o své živobytí, považují ho za svůj domov a podle toho se k němu tak chovají," vysvětluje průvodkyně Adriana Oliva.

Ostrov Gozo a jeho ‚okno‘ vysekané příbojem

Ostrov Gozo a jeho "okno" vysekané příbojem

Díky větší vlhkosti půdy je ostrov zelenější a i samotní Malťané připouští, že třeba takové ovoce a zelenina tady vypěstované chutnají lépe.

Hlavním městem je Victoria (Rabat). Dvě jména nejsou chyba, používají se každé zvlášť, ale i dohromady.

Městu dominuje na kopci postavená citadela s obrannými hradbami, které sloužily jako opevnění před nájezdy Turků a dalších národů. Citadela je otevřená pro návštěvníky, stejně jako její opevnění, z něhož je výhled na celý ostrov.

Nejstarší památky

Naše cesta z hlavního města Gozo míří do města Xaghra. Nalézají se v něm megalitické chrámy Ggantija Temples. Jsou to vlastně obrovské vápencové balvany, z nichž největší váží padesát tun.

Chrámy jsou považovány za nejstarší volně stojící neolitické chrámy na světě, byly objeveny v letech 1816 až 1820 a prý pocházejí z doby 3 500 před naším letopočtem. Zachována z nich dodnes zůstala jen jedna třetina, část je bohužel navíc obehnaná lešením, které je tu navždy. Zpevňuje kameny, aby se stavba nerozpadla.

Na jaře, než začne pálit slunce, Malta díky kytkám září barvami

Na jaře, než začne pálit slunce, Malta díky kytkám září barvami

Malta. Kdo by odolal posezení v kavárně, která hraje všemi barvami

Malta. Kdo by odolal posezení v kavárně, která hraje všemi barvami

Pochybnosti o stáří chrámů jsou na místě, vědci dodnes nemají jasno, kdy a kdo je vlastně stavěl. Další podobné megalitické chrámy jsou k vidění na Maltě při jižním pobřeží nedaleko vesnice Qrendi. Tady zase na ochranu před zubem času vyrostla obří konstrukce se střechou.

Na Gozo se určitě vydejte k západnímu pobřeží k místu Dwejra a jeho tzv. Azurovému oknu, které ve skále vytvořil příboj. Můžete tu ležet a opalovat se, popíjet kávu, vyrazit na moře a potápět se nebo nasednout do některé z mnoha malých loděk, s nimiž vás zdejší muži zavezou na krátkou prohlídku jeskyně a skal podél pobřeží.

Přistání s letadlem na moři

Zpátky na Maltu se vracíme hydroplánem. Strach se mísí s očekáváním. Nikdo z naší desetičlenné skupiny s ním zatím neletěl. Přemýšlíme, jak pilot zvládne manévry v poměrně malém přístavu městečka Mgar, ale je vidět, že neletí poprvé.

Přistání je dokonalé. Stejně tak dokonalá je vizáž našeho pilota. Mužská část skupiny lituje, že mu asistuje další muž. Ale i jejich čas přijde. Air Malta má tři pilotky, a když se vracíme zpět domů, máme štěstí na jednu z nich.

Malta - mezi ostrovy se létá hydroplánem. Ženskou posádku nadchl pilot
Malta, dopravu mezi ostrovy zajišťuje hydroplán

Malta - mezi ostrovy se létá hydroplánem. Ženskou posádku nadchl pilot.

Do hydroplánu se vejde až čtrnáct lidí. Cesta z Gozo na Maltu netrvá ani čtvrt hodiny. Přistáváme přímo ve Vallettě, v přístavu, který je dle místních nejhezčí na celém světě. A litujeme, že let netrval delší dobu.

Je nedělní poledne a silnice na Maltě překvapivě nejsou prázdné jako u nás. Tvoří se na nich kolony aut. Zčásti kvůli Svátku matek. Malťané vyrážejí přát svým maminkám a ti, kteří už je nemají, se zastavují na hřbitovech, aby tam položili kytku a také lístek s přáním. Silně věřící obyvatelé Malty tento zvyk dodržují, stejně jako o dalších svátcích, třeba na Vánoce.

Nedělní kolony aut jsou na Maltě běžné, svátek nesvátek. Malťané jsou zvyklí vyrazit po mši na objížďku ostrova, po níž se rodina sejde v restauraci, u moře nebo na některém parkovišti u silnice, kde mají piknik. K němu je potřeba koupit čerstvou rybu. Vyráží se pro ni do městečka Marsaxlokk. V neděli je tu trh.

Na Maltě se často jí ryby

Na Maltě se často jí ryby

Maltská speciality, chléb zapečený se sýrem

Maltská speciality, chléb zapečený se sýrem

Několik stovek metrů se tu podél moře táhnou stánky vyrovnané ve dvou řadách proti sobě. Můžete na něm nakoupit ovoce, zeleninu, sýry, ryby, stejně jako typické krajky a suvenýry v podobě maltézských rytířů, ale i boty a oblečení. To se však neliší od toho, co dostanete v tržnicích u nás.

V přístavu jsou desítky malých pestrobarevných loďek s typickým zeleným, žlutým, červeným a modrým nátěrem a s namalovanýma očima na bocích.

Klid za hradbami Mdiny

Výlet do Mdiny, která bývala do roku 1566 hlavním městem Malty, nás usvědčuje v tom, jak je Malta malá. Město leží někde ve třetině ostrova, ale když se podíváte ze zdejších hradeb, kousek před vámi je moře. Je možné, že jsme tak blízko? Je.

Mdina je krásné tiché městečko se čtyřmi sty obyvateli. Je v něm karmelitský klášter (The Carmelite Priory), jehož část je otevřená veřejnosti. Karmelitští mniši vám v něm ukáží, jak dříve žili jejich předchůdci. Nahlédnout budete moci do jejich kuchyně, kde uvidíte třeba strojek na výrobu zmrzliny, ale také pokoj mnichů. Až půjdete zpátky, nechte doznít atmosféru kláštera v tamní kavárně, kde je příjemný chládek.

Malta

Malta

Typicky barevné maltské lodičky

Typicky barevné maltské lodičky

Putování za Caravaggiem

Hlavním městem Malty je dnes Valletta založená členy řádu sv. Jana (maltézskými rytíři) před 500 lety. Dlouhé ulice jsou tu postavené paralelně jedna vedle druhé a připomínají ty v americkém San Fancisku. Při pohledu z kopce se na nich tvoří typické "vlny".

Vydejte se do zdejších zahrad Upper Barrakk Garden. Budete z nich mít jako na dlani přístav i část města. Připlouvají sem obří trajekty, stejně jako tu kotví malinkaté barevné loďky.

Malta. V katedrále St. John´s Co Caravaggia s jeho podpisem Cathedral je jediný obraz

Malta. V katedrále St. John´s Co Caravaggia s jeho podpisem Cathedral je jediný obraz

Nedaleko od parku stojí na hlavní třídě Republic Street za návštěvu Katedrála sv. Jana (St. John´s Co Cathedral), kterou používali maltézští rytíři jako hlavní kostel a kde je také vystavený jediný podepsaný obraz malíře Caravaggia.

Ten svá díla zásadně nepodepisoval s odůvodněním, že každý jeho rukopis přece pozná. Caravaggio na Maltě jeden čas žil a byl přijat i do Řádu maltézských rytířů. Nakonec musel z ostrova prchnout.

Novodobý rytíř

Jestli chcete vidět, jak vypadá a žije moderní rytíř Řádu maltézských rytířů dnes, navštivte vallettský dům Casa Rocca Piccola ve stejné ulici, kde stojí katedrála.

Hvězda - znak maltézských rytířů

Hvězda - znak maltézských rytířů

S manželkou tu žije markýz De Piro a nemovitost otevřel pro veřejnost. Seznámí vás s historií celého šlechtického rodu, ukáže rozsáhlou knihovnu, krásně prosklenou jídelnu, ale i ložnici. Markýz působí neuvěřitelně skromně a je milý.

Malťané svůj ostrov vychvalují v mnoha směrech. Spousta věcí na ostrově má přívlastek nej. Jestli jsou ta nej opravdová, nebo jde to typický projev malého národa, nevím, Malta však za návštěvu stojí.

Autor:

Související články

Před 100 lety vznikla 145. letka RAF. Zasáhla proti Turkům v Palestině

Britské letectvo oslaví své sté narozeniny
15. května 2018

VIDEO 145. letka britského Královského letectva vznikla 15. května 1918. Do své první výbavy dostala...

Svoboda tisku se v Evropě snižuje, v žebříčku propadává i Česko

(ilustrační snímek)
25. dubna 2018

VIDEO Míra svobody tisku se loni nejvíce snížila v Evropě. Vyplývá to z každoroční zprávy mezinárodní...

Whisky akademie: Proč je whisky a whiskey a co znamená single malt

K whisky je potřeba klid, doporučuje odborník.
7. dubna 2018

Jasně, můžete se bavit o politice. Ale proč jednou kamarády nad panákem nepřekvapit tím, že o pití...

Andalusie či Malta za pár stovek. Nový letový řád otvírá nové obzory

Slabé tři hodinky a jste tam (z Pardubic). Španělské Alicante má báječnou pláž...
4. dubna 2018

Mnoho nových pravidelných spojů do oblíbených dovolenkových destinací, otvírání nových základen...

Dispečeři z Prahy vyškolí kolegy z Malty. Kromě prestiže to i vynáší

Řízení letového provozu, operátor
20. března 2018

Čeští řídící letového provozu získali další kontrakt na školení svých evropských kolegů. Po...

V každé lahvi plátek chleba z popelnice. Pivovar vaří z odpadu

pivo z chleba
19. prosince 2017

VIDEO Britská společnost Toast Ale recykluje chleba vyhozený do odpadu. V New Yorku, Rio de Janeiru,...

Boží spravedlnosti neutečete. Na Maltě pohřbili zavražděnou novinářku

Na Maltě pohřbili zavražděnou novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou. (3....
3. listopadu 2017

VIDEO Na Maltě v pátek pohřbili zavražděnou novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou. Tu v polovině října...

Z věže hradu Radyně se utrhlo zdivo a kameny, zůstala třímetrová díra

Hrad Radyně se bortí. Kameny vypadly z části věže.
23. října 2017

Na východní věži hradu Radyně u Starého Plzence se zbortila část zdiva. Díru o průměru tři metry...

Malta nabízí milion eur za informace vedoucí k dopadení vraha novinářky

21. října 2017

VIDEO Maltská vláda nabídla odměnu milion eur (25,7 milionu Kč) a ochranu za informace o tom, kdo...

Bomba v autě zabila maltskou novinářku, případ bude vyšetřovat FBI

aktualizováno  17. října 2017

VIDEO Maltskou novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou zabil v pondělí výbuch bomby nastražené v jejím...

Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

16. srpna 2017

VIDEO Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických...

Malta zpřístupní skalní tunely, z nichž Britové řídili válečné operace

8. srpna 2017

Maltské hlavní město Valletta brzy kromě skvostné architektury a pláží nabídne turistům i další...

Malta schválila sňatky homosexuálů, proti byl pouze jeden poslanec

12. července 2017

VIDEO Maltský parlament ve středu téměř jednomyslně schválil zákonnou novelu, která umožní uzavírání...

Evropa má svoje Panama Papers. Malta Files míří do nejvyšších pater politiky

24. května 2017

Na Maltě, v nejmenším státě eurozóny, mohou obratné firmy platit nejnižší korporátní daň z celé EU...

Archeologové odhalili na olomoucké třídě základy brány z doby Lucemburků

10. května 2017

V časech, kdy českým zemím vládli Lucemburkové, míchali dělníci na dnešní olomoucké třídě 1. máje...

Maltu sžírá epidemie obezity, strašákem je pastizzi a láska k autům

15. dubna 2017

Maltskou vládu trápí rekordní obezita obyvatel tohoto malého středomořského ostrova. Země je v...

Pravčická brána není jako Azurové okno. Zatím je stabilní, říká geolog

18. března 2017

VIDEO Zřícení Azurového okna na Maltě vzbudilo v Česku poměrně velkou pozornost. Skalní útvar byl totiž...

VIDEA TÝDNE: Zřícené Azurové okno, dojatý Vetchý a vražedkyně ze Smíchova

12. března 2017

VIDEO Azurové okno bylo jednou z největších turistických atrakcí Malty. V tomto týdnu však nevydrželo...

Azurové okno se zřítilo do moře, ikona Malty je definitivně pryč

8. března 2017

VIDEO Nádherný skalní útvar, kterému se říkalo Azurové okno, byl jednou z největších turistických atrakcí...

Ledovka uvěznila Sobotku na Maltě, jeho letadlo nemůže v Česku přistát

aktualizováno  3. února 2017

Premiér Bohuslav Sobotka musí kvůli počasí odložit o den návrat z pátečního summitu Evropské unie...

Chovancovi vadí, že Malta vrací uprchlické kvóty. Kritizoval i Turky

aktualizováno  25. ledna 2017

Ministra vnitra Milana Chovance znepokojuje, že se Malta, která momentálně předsedá Evropské unii,...

Únosci libyjského letadla se vzdali policistům, žádají politický azyl

aktualizováno  23. prosince 2016

VIDEO Unesený letoun libyjské společnosti Afriqiyah Airways přistál v pátek před polednem na Maltě....

Malta je první evropskou zemí, která zakázala léčbu homosexuality

7. prosince 2016

Malta se stala první evropskou zemí, která zakázala homosexuální konverzní terapie poté, co...

Na Maltě se zřítilo malé armádní letadlo. Zemřelo pět Francouzů

aktualizováno  24. října 2016

VIDEO Na maltském mezinárodním letišti v pondělí ráno havarovalo malé armádní letadlo. Krátce po vzletu...

Malta prodává evropské pasy bohatým cizincům, zájem mají hlavně Rusové

18. srpna 2016

Malta vydala v posledních dvou letech stovky cestovních dokladů cizincům, kteří nepocházejí z...

Ráj ve Středozemním moři. Maltu si oblíbili rytíři, filmaři i kočky

11. srpna 2016

VIDEO Pokud máte rádi neobjasněná tajemství a výpravy do dávných dob a nechce se vám trmácet přes půl...

V Česku je lépe než před krizí. Ekonomika rostla loni o 4,5 procenta

29. července 2016

Česká ekonomika loni rostla nejrychleji od roku 2007, když růst HDP vykázal 4,5 procenta. Mezi...

Ve zdi hradu Litice zbyl z malty jen písek. Hrad otevře i přes opravy

8. června 2016

Hrad Litice nad meandrem Divoké Orlice se snad otevře turistům v polovině července. Je už přes rok...

Na Maltě zadrželi 27 lidí kvůli drogám, jsou mezi nimi údajně i Češi

5. června 2016

Maltská policie v noci na neděli zadržela ve městech Attard a Mosta sedmadvacet lidí za...

Gunčíková postoupila do finále Eurovize, uspěl i favorit z Ruska

10. května 2016

VIDEO Česká zpěvačka Gabriela Gunčíková jako první zástupce Česka postoupila do finále soutěže Eurovize....

PORADNA: Co dělat, když se při vrtání strefím do spáry mezi cihly

3. března 2016

Stává se to často. Potřebujete vyvrtat otvor pro hmoždinku a místo do cihly se strefíte do spáry....

Míchal maltu, najednou vlastnil firmu. Jednatelé dostali podmínku

22. února 2016

Trest za podvod si vyslechli u jihlavského soudu dva bývalí jednatelé firmy NC Group CZ se sídlem v...

Sobotka na uprchlickém summitu zastoupí i Polsko. Premiérka nemá čas

11. listopadu 2015

Český premiér Bohuslav Sobotka bude na summitu k uprchlické krizi na Maltě zastupovat také Polsko....

Americký milionář hledá v moři uprchlíky, na břeh jich dovezl už 9 tisíc

13. srpna 2015

Kromě lodí Evropské unie brázdí Středozemní moře i soukromníci, kteří se rozhodli, že pomůžou se...

Už žádné kostky ledu. Naučte se od Skotů pít whisky

12. července 2015

Ve Skotsku se každý rok vyrobí kolem miliardy lahví whisky, přičemž 80 procent z nich jsou whisky...

Británie a Malta zažijí nájezd českých škol. Jazykové kurzy zaplatí EU

31. května 2015

Ministerstvo školství nabídlo školám, že jim z nedočerpaných evropských dotací proplatí veškeré...

Pašeráci migranty zamkli v podpalubí, líčí přeživší katastrofu na moři

aktualizováno  20. dubna 2015

VIDEO Loď italské pobřežní stráže převezla na Maltu těla 24 uprchlíků, kteří zahynuli o víkendu při...

Ve Středozemním moři ztroskotala loď s běženci, zemřely stovky lidí

aktualizováno  19. dubna 2015

VIDEO Ve Středozemním moři asi 200 kilometrů od ostrova Lampedusa mezi Libyí a Maltou se převrátila loď s...

Domy z polínek, pilin a malty: levné a šikovné stavění bez hypotéky

20. ledna 2015

Zdi ze špalíčků spojených maltou jsou z levného materiálu, navíc krásné, ekologické, trvanlivé,...

Video s chlapcem, který v Sýrii zachránil kamarádku, vzniklo na Maltě

15. listopadu 2014

VIDEO Video s malým syrským hrdinou, které tento týden přinesla světová média, se natáčelo v květnu na...

Pár z Malty vydal miliony na záchranu tisíců uprchlíků, teď žádá o pomoc

12. listopadu 2014

Manželský pár žijící na Maltě zachránil ze Středozemního moře přes tři tisíce uprchlíků z Blízkého...

Na stavbě to jde i bez míchačky. Maltu vám přivezou až na stavbu

30. července 2014

Jsou situace, kdy pro drobnou stavbu potřebujete maltu. Míchat ji v kbelíku by bylo zdlouhavé,...

Kurs angličtiny? Politici i mluvčí létají za krajské peníze na Maltu

22. května 2014

Politici i úředníci pardubického krajského úřadu mají nevídanou možnost dalšího vzdělávání. Kraj...

Malta je peklem pro migrující ptáky, pytláci jich zabijí dva miliony

22. dubna 2014

Britští ochránci zvířat se pustili do středomořské Malty. Vadí jim, že tamní vláda se dlouhodobě...

Italští populisté si hráli na uprchlíky, při plavbě se málem utopili

8. dubna 2014

Skupina italských politiků chtěla ukázat, jak je pro africké běžence snadné přeplout Středozemní...

Ostrovy i hrady na prodej. Proti zoufalým privatizacím se bouří lidé

2. ledna 2014

Výprodeje státního majetku kvůli ekonomické krizi dosáhly v Evropě nových rozměrů. Do soukromých...

Středozemní moře se mění na hřbitov, zlobí se Malta na Evropany

12. října 2013

VIDEO Druhá potopená loď s běženci během několika dnů rozproudila debatu o nelegálních imigrantech z...

RECENZE: Zlatý hlas mezi tenory přichází z Malty

25. ledna 2013

Éra "tří tenorů" zmizela v historii a do popředí se dostaly další generace. K nejmladším zjevům na...

Euró, evro, euras: nováčci si vybírají názvy měny

17. ledna 2006

Dvanáct zemí eurozóny používá v současnosti společnou evropskou měnu - euro. Jestli ale zůstane do...

Slováci udělali krok k euru, koruna sílí

28. listopadu 2005

Slovensko o víkendu překvapivě učinilo důležitý krok k přijetí eura. Vstoupilo do takzvané čekárny...

Může se hodit

Jak se tam dostat

V sezóně se létá z Prahy na Maltu dvakrát týdně. Více na www.airmalta.com.

Doprava po ostrově

Na Maltě si můžete půjčit auto. Jednodenní pronájem stojí okolo 35 eur. Ideální je mít platební kartu. Bez ní budete dávat zálohu, kterou vám vrátí po čase, aby z ní případně zaplatili pokuty.

Na cestování po ostrovech můžete využít hydroplán. Zpáteční letenka z Malty na Gozo stojí 116 eur. Více na www.harbourairmalta.com.

Tipy z místní kuchyně

Na Maltě se jí samozřejmě ryby, ale hodně často i králičí maso. Chléb se sýrem, udělaný v peci na zahradě, můžete vyzkoušet na rodinné farmě Ta´Mena Estates na Gozo. Více na www.tamena-gozo.com.

Na slunci se daří vinné révě. Maltská vína se vyrábí ve vinařství Marsovin. Více na www.marsovin.com.

Co koupit

Maltská krajka je vyhlášená. Koupíte tu velké ubrusy, barevné, ale i bílé. Když chcete přivézt jen drobnost, zvolte třeba prostírání. 

Znakem maltézských rytířů je hvězda. Typickým suvenýrem, ale ne kýčovitým, jsou stříbrné nebo zlaté přívěšky ve tvaru hvězdy.

Fotogalerie
Najdete na iDNES.cz