Reklama

České dráhy

Vydáno 1. 8. 2013
Největší český železniční dopravce s více než 170letou tradicí. V roce 2012 České dráhy zaměstnávaly 26 443 zaměstnanců, což z nich činí jednu z největších firem v Česku.

Vysočinu brázdí šestice nově a pestrobarevně polepených motoráků. Zvou na návštěvu do jednotlivých měst. Veřejnosti se společně představily na nádraží v Havlíčkově Brodě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Skupina České dráhy poskytuje komplexní služby z železniční dopravy a návazných služeb. Provozuje osobní i nákladní železniční dopravu. V roce 2012 dosáhly konsolidované tržby skupiny ČD výše 37,7 miliard korun, z toho tržby z osobní dopravy činí 19,5 miliard korun.

Generálním ředitelem Českých drah a předsedou představenstva je od konce července 2013 Dalibor Zelený, který stejnou funkci zastával už v letech 1998 až 2003. Zelený na postu šéfa drah vystřídal Petra Žaludu, absolventa Vysokého učení technického v Brně, jenž byl ve funkci od února 2008.

Dráhy ročně přepraví až 169 milionů cestujících, přičemž průměrná přepravní vzdálenost činí 41 kilometrů.

Co se týče nákladní dopravy, tu provozuje dceřiná společnost ČD Cargo na síti více než devět a půl tisíce kilometrů železničních tratí České republiky. ČD Cargo ročně přepraví až 74 milionů tun nákladu, denně přitom přepravuje po železniční síti přibližně 25 tisíc vozů ložených nejrůznějším zbožím.

Autor: iDNES.cz
Reklama