Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bratislava, kouzelnými uličkami starého města

Rozdělením Československa jako by se Bratislava výrazně vzdálila, byť stále leží jen pár desítek minut jízdy autem od české hranice. Češi, kteří na hlavní slovenské město zcela "zapomněli", ovšem dělají velkou chybu.

Bratislava, Bratislavský hrad | foto: Profimedia.cz

Historické centrum Bratislavy se v posledních letech výrazně změnilo k lepšímu. Historické budovy mají opravený kabát, celé centrum září novotou… A ulice Starého Města jsou turisty mnohem více zaplněné než dříve. Přinášíme vám pár tipů, na co byste neměli při návštěvě historického jádra města na "krásném modrém" Dunaji zapomenout.

Osud jako svatý Vít

Procházku historickým jádrem můžeme začít u katedrály svatého Martina. Stojí kousek od nájezdu na moderní Nový most s charakteristickým "létajícím talířem".

Chrám nemůžete přehlédnout. Je to nejvyšší stavba nejen ve Starém Městě, ale v celé Bratislavě. Její věž se tyčí do výše 85 metrů. Jde o jeden z nejvýznamnějších církevních objektů na celém Slovensku.

Bratislava

Bratislava - Katedrála svatého Martina

Svatomartinský chrám má podobný osud jako katedrála svatého Víta v Praze, také se dokončoval několik století. S jeho stavbou se začalo už ve 13. století a vysvěcen byl v polovině 15. století. Ale například barokní kaplička kostela byla postavena až v první polovině 18. století. Dnešní podoba pochází až z roku 1849.

Katedrála byla postavena na místě bývalého hřbitova, pohřbívalo se zde až do 19. století. V tmavých katakombách jsou pochováni šlechtici, významné církevní osobnosti a také Jozef Ignác Bajza - autor prvního slovenského románu. Katedrála slouží významným společenským událostem až do současnosti.

Vzhůru do uliček

U katedrály svatého Martina začíná bratislavské Staré Město. Není nijak rozlehlé, pohodlnou chůzí si historické jádro prohlédnete za pár hodin. Od chrámu se můžete vydat třeba Kapitulskou ulicí, typickou starodávnou úzkou uličkou. Vznikla už počátkem 13. století. Některé domy jsou zdobené historickými freskami. Mnohdy jsou jen s obtížemi vidět, protože uličky Starého Města obsadily stolečky a obří deštníky spousty kaváren a restaurací.

 Kousek od Kapitulské ulice je Michalská brána s věží, jediná zachovaná brána středověkého městského opevnění. Vznikla v druhé polovině 13. století. Na zemi pod Michalskou bránou je jedna turistická atrakce: šipky na všechny strany ukazují, jak daleko je to odsud do jiných světových metropolí.

Paláce dávných celebrit

Vydáte-li se od Michalské brány nazpátek Michalskou ulicí a necháte po pravé straně katedrálu svatého Martina, dojdete do Panské ulice, jedné z nejvýznamnějších ve Starém Městě. Panská ulice vznikla hned za městskými branami, před kterými byl hluboký vodní příkop.

Bratislava

Bratislava - Čumil

Je to opravdu ulice pánů - šlechtici, grófové a další tehdejší celebrity si zde nechali vystavět své paláce. Z mnohých můžeme jmenovat např. Pálffyho palác či Keglevičův palác...

Na konci Panské ulici, kde se kříží Rybářská brána s Laurinskou ulicí, můžete zakopnout o bronzovou postavičku Čumila, který "vylézá" z kanálu. Autorem této sochy - nejspíš nejfotografovanějšího Bratislavana - je akademický malíř Viktor Hulík. Plastika zdobí bratislavské korzo už desátým rokem.

Skutečné srdce města

Dáte-li se od Čumila doleva po ulici Rybářská brána, dojdete po pár krocích na Hlavní náměstí, skutečné srdce Bratislavy. Najdete zde například Maxmiliánovu fontánu, několik paláců, ale především Starou radnici - nejstarší radnici na Slovensku. Její vznik sahá do konce 13. století, ovšem z této doby se zachovala pouze nárožní věž.

Od roku 1868 je Stará radnice sídlem Městského muzea, nejstaršího muzea s nepřetržitým provozem na Slovensku, které mapuje historii Bratislavy.

Hlavní náměstí má vynikající atmosféru a svůj vlastní život. Uprostřed postávají stánkaři se suvenýry, stále se tu "vyměňují" turisté, kteří fotografují památky nebo popíjejí kávu v příjemném podniku. Občas se s nějakým turistou dá do řeči bratislavský rodák...

Bratislava

Bratislava - Hlavní náměstí s kašnou a radnicí

Bratislava, Nový most

Bratislava - Nový most

Bratislava

Bratislava - Bratislavské korzo

Oblíbená promenáda

Procházka po historickém jádru města pak může pokračovat ke Slovenskému národnímu divadlu. Stačí se vrátit do Rybářské brány a jít rovně, dokud se neotevře pohled na neorenesanční divadlo. Jeho architekty jsou slavní vídeňští mistři Fellner a Helmer, kteří se zapsali například i do historie Karlových Varů, kde vybudovali několik významných staveb, včetně tamního divadla.

Kuriozitou je, že ve Slovenském národním divadle se zprvu hrálo většinou česky. Až v roce 1921 nastoupili do divadla první slovenští herci a postupně se začal zvyšovat počet slovenských premiér.

Slovenské národní divadlo v Bratislavě

Slovenské národní divadlo v Bratislavě

Od divadla vede nádherná živá promenáda - Hviezdoslavovo náměstí. Původně zde bylo jedno z dunajských ramen, přístav a rybářské domy. Marie Terezie ovšem nařídila zbourat městské hradby, a tak začalo v druhé polovině 18. století vznikat náměstí.

Jeho součástí se později staly stromové aleje a časem zde vyrostly i honosné budovy, jako je hotel Carlton nebo Pálffyho palác. Bratislavané si to tu rychle oblíbili a chodili sem na procházky. Chodí dodnes. Nejen na procházky, ale třeba na posezení s přáteli nebo o samotě s knihou.

Hviezdoslavovo náměstí končí nedaleko od výchozího bodu procházky u katedrály svatého Martina.

Nejkrásnější výhledy

Ze Starého Města se tu a tam mezi domy otevře pohled na Bratislavský hrad, hlavní symbol města na Dunaji. Se čtyřmi věžičkami vypadá jako převrácený stůl.

Výšina nad řekou byla osídlena už čtyři až dva tisíce let před naším letopočtem. Intenzivnější osídlení ovšem měli na svědomí Keltové, kteří si zde vybudovali opidum. Kelty pak vystřídali Slované, v 9. století zde vzniklo velkomoravské hradiště. A stavělo se dál.

Ve třináctém století zde vyrostl románský hrad, jehož podoba vydržela až do gotické přestavby v 15. století. Svou typickou čtyřvěžovou podobu dostal v sedmnáctém století. Posledním, kdo stihl hrad výrazně upravit, byla Marie Terezie, která z vojenské pevnosti udělala přepychové sídlo.

Začátkem 19. století vypukl na hradě ničivý požár, který se přenesl až do podhradí. Trvalo sto padesát let, než se s ruinami hradu začalo něco dít. Z popudu předního slovenského malíře Janka Alexyho se v roce 1955 začalo s obnovou celého hradního areálu. Nejvýznamnější etapa rekonstrukce skončila v roce 1968, kdy byl dokončen hradní palác.

Bratislava
Bratislava

V současnosti sídlí na hradě Historické muzeum, jedno z nejvýznamnějších a zároveň největších slovenských muzeí. Ve svých fondech uchovává téměř 250 tisíc předmětů, které dokumentují historii Slovenska od středověku po současnost.

A budete-li si prohlížet historickou výstavu, obětujte ještě chvilku a z třetího patra paláce se vydejte do Korunní věže. Je odsud jeden z nejkrásnějších výhledů na Bratislavu a okolí.

Autor: pro iDNES.cz, Petr Švarc

Související články

Noční vlci, známí blízkým vztahem k Putinovi, zřídili pobočku na Slovensku

Ruský motorkářský klub Noční vlci dorazil do Prahy, aby uctil památku padlých...
17. července 2018

Ruský motorkářský klub Noční vlci, známý svým blízkým vztahem k ruskému prezidentovi Vladimiru...

Slovensko je ve sporu s USA, Američané nechtějí zbourat plot u ambasády

Ambasáda USA v Bratislavě.
3. července 2018

Bratislava se pře s americkým velvyslanectvím kvůli vysokému plotu, který chrání zastupitelský úřad...

Čeští hokejisté sehrají příští MS v Bratislavě, Slováci chtěli do Košic

Zklamaní čeští hokejisté po čtvrtfinále s USA.
22. května 2018

Česká hokejová reprezentace odehraje příští mistrovství světa v Bratislavě. Ve skupině B potká...

Češi v Bratislavě a Slováci v Košicích? I takový může být příští šampionát

MISTŘI. Švédským hokejistům se podařilo obhájit titul světových šampionů.
21. května 2018

82. mistrovství světa v ledním hokeji je minulostí, Švédové v neděli obhájili titul a už mohou...

Máme víc než dvě linky, láká Bratislava na své letiště cestující z Brna

Brněnské letiště v Tuřanech.
17. května 2018

Bratislava spustila velkou marketingovou kampaň, která má nalákat Jihomoravany na její letiště....

Hokejový All Star Cup v Bratislavě ovládla slovenská extraliga

Střelec hattricku Jaroslav Bednář z Hradce Králové oslavuje vyhrané utkání se...
17. února 2018

Výběr české extraligy skončil na premiérovém ročníku exhibičního All Star Cupu v Bratislavě druhý....

Trafika pro zasloužilé? Česko bude mít v Bratislavě hasičského atašé

Hlavní slovenská metropole Bratislava je v mnohém výjimečná.
10. srpna 2017

Při českém velvyslanectví v Bratislavě vznikne nový post hasičského atašé. Stejnou pozici hodlá...

Chrudim doma rozehrála Futsal Cup výhrou nad Bratislavou

Gólové oslavy futsalistů Chrudimi
11. října 2016

Futsalisté Chrudimi vstoupili do základní skupiny Futsal Cupu výhrou 4:1 nad Pinerolou Bratislava....

Čeští volejbalisté v Bratislavě válí, v pěti setech zdolali Kubu

24. června 2016

Čeští volejbalisté si ve Světové lize připsali třetí vítězství z pěti zápasů. Na turnaji druhé...

Kašpar ve Slovanu jede a říká: Bratislava se s Ruskem nedá srovnávat

11. února 2016

Na reprezentační sraz do Ostravy dorazil z Bratislavy vlakem a s dobrou náladou. Hokejový útočník...

Krasobruslení zamíří z Bratislavy do Ostravy. A vstupenky budou levnější

29. ledna 2016

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Bylo to symbolické. Zatímco Michal Březina dokončoval ve čtvrtek dopoledne v bratislavské hale svůj...

Březinová sní o evropské desítce: V devatenácti si tu připadám až stará

aktualizováno  27. ledna 2016

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Tolik českých vlajek ji vítalo v hledišti, vždyť třeba z Brna je to do Bratislavy jen hodina a...

Česko-slovenský taxi souboj. V Bratislavě blokují pražskou aplikaci

2. prosince 2015

Nezvyklým problémům čelí při spouštění své mobilní aplikace pro vyhledávání volných taxíků po...

Z Bratislavy do Vídně za stovku. Jančura chce ujet dražší konkurenci

9. listopadu 2015

Český soukromý dopravce RegioJet začne 18. listopadu provozovat autobusovou linku mezi Bratislavou,...

VIDEO: Slovák vzbudil rozruch koupáním ve fontáně v centru Bratislavy

8. srpna 2015

VIDEO Mladý Slovák vybavený nafukovací matrací, potápěčskými ploutvemi a brýlemi přišel v doprovodu...

Cyklistou v Bratislavě: Devín, Staré město i příjemné hospůdky

26. června 2015

VIDEO Slovensko mám rád, ale pro cyklistiku tato země stvořená není, tedy aspoň donedávna nebyla. Situace...

Zlínské házenkářky naložily ŠKP Bratislavy jedenapadesát branek

23. listopadu 2014

Nevídaný příděl inkasovaly házenkářky ŠKP Bratislava ve 12. kole interligy na palubovce Zlína....

Futsalisté Chrudimi přes výhru nad Bratislavou ztratili šanci na Final Four

aktualizováno  19. listopadu 2014

Futsalisté Chrudimi ve druhém utkání elitní fáze Futsal Cupu porazili v Pardubicích Slov-Matic...

Most zdemoloval ŠKP Bratislava a je první. Pomohl nemocným dětem

28. října 2014

Házenkářská interliga žen má nového lídra. Do čela se vyšvihl Most, který v pondělní dohrávce doma...

Cesta kratší než zápas. Sparta po letech vyrazila do Bratislavy

22. října 2014

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Za necelou hodinku letu se nestihli ani uvelebit a už z reproduktorů slyšeli: „Vítejte v...

Bratislava by se mohla jmenovat spíš BARtislava, navrhují návštěvníci

22. října 2014

VIDEO Je lepší Praha, nebo Bratislava? Po fotbalové stránce se uvidí ve čtvrtek, kdy Sparta hraje ve...

Bratislava v barvách Ligy mistrů: nejdřív smolný gól, potom ovace

21. srpna 2014

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Stříbrné a modré kartony, jež fandové zvedali v úvodu nad hlavu, aby posloužily pro působivé...

POHLED fanouška Lva: Z napjaté atmosféry v Bratislavě je mi smutno

aktualizováno  25. března 2014

Hokejisté Lva Praha a Donbassu Doněck hrají z různých důvodů domácí zápasy ve vyhnanství...

Lvům se nelíbí v Bratislavě. Slováci fandí Ukrajincům, stěžují si

aktualizováno  25. března 2014

Nejdřív se po přesunu čtvrtfinálové série KHL z Doněcku do Bratislavy hokejisté Lva Praha radovali....

Bratislava bude hostit i pátý zápas mezi Lvem Praha a Doněckem

aktualizováno  22. března 2014

Fanoušci ve slovenské metropoli si užijí více ještě hokeje. Lev Praha sehraje v Bratislavě páté...

Vedení KHL: Doněck přece jen domácí duely se Lvem sehraje v Bratislavě

20. března 2014

Tak už je to snad definitivní, hokejisté Lva Praha opravdu odehrají venkovní zápasy čtvrtfinále...

Lev na Ukrajinu nepojede. Zápasy s Doněckem odehraje v Bratislavě

aktualizováno  18. března 2014

Hokejisté Lva Praha se v pondělí večer dozvěděli soupeře pro čtvrtfinále KHL a o den později...

Ani Fico, ani Kiska. Bratislava volí jinak než zbytek Slovenska

15. března 2014

VIDEO Bratislava (od našeho zvláštního zpravodaje) Špatné počasí zřejmě poznamená účast v prvním kole slovenských prezidentských voleb. Díky nevysoké...

Hokejisté Chabarovsku zničili v Bratislavě pokoj, maséři jsou ve vazbě

17. ledna 2014

Hokejové mužstvo Amuru Chabarovsk na sebe nechalo v Bratislavě nepěknou památku. Poté, co v utkání...

České aerolinie se vracejí na svou nejstarší linku do Bratislavy

11. prosince 2013

České aerolinie se po dvou letech vrátily na linku z Prahy do Bratislavy. První let se uskutečnil...

Lev jede do Bratislavy. Má pořád česko-slovenský duel takový náboj?

14. října 2013

V KHL se blíží první česko-slovenské hokejové derby nové sezony. HC Lev Praha odcestoval do...

Utkání hvězd KHL bude v Bratislavě. O2 arena: S námi nikdo nejednal

aktualizováno  8. září 2013

V pražské O2 areně se 11. ledna mělo konat Utkání hvězd Kontinentální hokejové ligy. S největší...

S režisérem Bednárikem se v Bratislavě rozloučil i Hůlka písní z Draculy

30. srpna 2013

Posledního rozloučení se slovenským divadelním a muzikálovým režisérem Jozefem Bednárikem se ve...

Dunaj kulminuje v Bratislavě, vrchol má za sebou i Labe v Drážďanech

aktualizováno  6. června 2013

VIDEO Hladina Dunaje v Bratislavě vystoupala na nečekaně vysoké maximum, odpoledne se její další růst...

Drážďany zaplavuje Labe, Dunaj v Bratislavě překonal rekord z roku 2002

aktualizováno  5. června 2013

VIDEO Německo a Rakousko nadále trápí záplavy. Ve Vídni se kulminace Dunaje očekává v noci na čtvrtek....

Klausová v Bratislavě bude projevem Zemanovy arogance, píšou Slováci

3. května 2013

Miloš Zeman zřejmě považuje post velvyslance v Bratislavě za rekreační záležitost, kterou zvládne i...

Zeman v Bratislavě položil věnce k památníku, který rozzuřil Hitlera

aktualizováno  5. dubna 2013

Od našeho zvláštního zpravodaje na Slovensku Prezident Miloš Zeman v pátek v Bratislavě vzpomínal na staré časy. Na setkání pozval své kolegy z...

POHLED: Zeman i v Bratislavě ukazuje, že chce být hodně silným prezidentem

4. dubna 2013

Bratislava (od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) Pokud Miloš Zeman nějakou zemi "umí", tak je to Slovensko. Ukazuje to i návštěva Zemana v...

Slovensko by mělo mít lepší dopravní spojení s Českem, řekl Zeman

aktualizováno  4. dubna 2013

Bratislava (od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) Slovensko by se mělo otevřít českým investicím, řekl prezident Miloš Zeman v Bratislavě na své...

Úřad schválil pendolina, ta se chystají do Bratislavy

26. června 2006

Rychlovlaky Pendolino získaly poslední úřední razítko. Drážní úřad jim vydal takzvané "schválení...

Útočník Řepík bude zase hrát KHL, vrací se do Slovanu Bratislava

aktualizováno  16. července 2018

Hokejový reprezentant Michal Řepík bude opět hrát Kontinentální ligu. Devětadvacetiletý útočník se...

Pražský soud osvobodil většinu obžalovaných za pašování nosorožčích rohů

14. července 2018

Obvodní soud pro Prahu 6 zprostil obžaloby většinu lidí, kteří se měli podle žalobců podílet na...

Slovensko modernizuje armádu, koupí špičkové americké stíhačky F-16

aktualizováno  11. července 2018

VIDEO Slovenská vláda schválila ve středu nákup nejmodernější verze amerických stíhaček F-16, kterými...

Zoufalý pokus, říká Pirk o první transplantaci srdce v ČSSR před 50 lety

9. července 2018

VIDEO Přesně před 50 lety provedli lékaři v Československu první transplantaci srdce. Povedla se, ale...

Postavili si dům v Dolním Rakousku. Mají rozumnější stavební předpisy

6. července 2018

Jaký dům vlastně člověk potřebuje? S dostatkem soukromí a prostoru pro rodinu, aby poskytoval...

Stát nabídne k prodeji další záložní nemocnici. Už nejsou potřeba, tvrdí

5. července 2018

VIDEO Je jich existence byla přísně tajná a dovnitř se běžný smrtelník mohl dostat jen během válečného...

České dráhy objednaly deset nových vlaků za tři miliardy korun

3. července 2018

České dráhy zmodernizují vozový park na mezistátních a dálkových spojích. Od sdružení společností...

Atrium uprostřed domu funguje jako žárovka, vnáší do něj světlo

2. července 2018

Do prosté černé „krabičky“ vměstnal architekt vše, co rodina s dvěma dětmi potřebovala. I přes...

Ve Francii slaví výročí vzniku Československa, Babiš jednal s Macronem

aktualizováno  30. června 2018

VIDEO Premiér Andrej Babiš se v sobotu sešel v Paříži s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, aby...

O Mazánkově odchodu od policie se mluvilo dlouho. Ministra nepotěšil

29. června 2018

Po třiceti letech se rozhodl od policie odejít šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu...

Fotogalerie
Najdete na iDNES.cz