Václav Klaus

Bývalý prezident České republiky, ekonom

Vydáno 20.05.2022
Bývalý prezident zakončil desetileté působení v čele státu 7. března 2013. Bankovní úředník a prognostik se v politice pohybuje od prosince 1989, časem zastával posty ministra i místopředsedy či předsedy vlády. Zakladatel ODS, kritik Evropské unie i environmentalismu po vypršení prezidentského mandátu působí ve svém institutu.

Václav Klaus | foto: Michal Sváček, MAFRA

Václav Klaus se narodil 19. června 1941 v Praze, vystudoval ekonomiku zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické, v 60. letech absolvoval studijní stáže v Itálii a USA. Pracoval v Ekonomickém ústavu ČSAV, Státní bance československé, pak se vrátil do ČSAV ale do Prognostického ústavu.

Do politiky vstoupil krátce po 17. listopadu 1989. Stal se federálním ministrem financí, koncem roku 1990 předsedou Občanského fóra. Po jeho zániku v dubnu roku 1991 spoluzaložil Občanskou demokratickou stranu, jejímž předsedou byl od počátku až do prosince roku 2002. V roce 1992 jeho ODS vyhrála volby a Klaus obsadil křeslo předsedy české vlády. Spolu se slovenským protějškem Vladimírem Mečiarem se podílel na dojednání rozdělení Československa k 1. lednu 1993.

Post premiéra si Klaus udržel i v dalších volbách v roce 1996. V předčasných volbách o dva roky později skončila ODS druhá za sociálními demokraty. Strany spolu uzavřely takzvanou opoziční smlouvu a Václav Klaus získal místo předsedy Poslanecké sněmovny.

Následující volby v roce 2002 nebyly pro občanské demokraty úspěšné. Klaus se už znovu neucházel o post šéfa ODS a nahradil ho Mirek Topolánek

Václav Klaus ale oznámil kandidaturu na funkci prezidenta republiky. Ve volbě uspěl a 28. února 2003 byl zvolen, 7. března složil slavnostní slib a vystřídal Václava Havla.

O pět let později porazil v prezidentské volbě protikandidáta Jana Švejnara. Tehdy Klausovi pomohly hlasy tří sociálnědemokratických poslanců Miloše Melčáka, Michala Pohanky a Evžena Snítilého.

Druhé funkční období skončilo Václavu Klausovi 7. března 2013. V lednu u příležitosti 20. výročí vzniku samostatné České republiky vyhlásil dílčí amnestii. Nevoli vyvolal její druhý článek, který zastavil trestní stíhání trvající déle než osm let a jež se týkají maximálně desetiletých trestů. Skupina 28 senátorů proto podepsala návrh na ústavní žalobu pro velezradu na dosluhujícího prezidenta. Ústavní soud žalobu projednal a řízení zastavil.

Po skončení prezidentského mandátu, kdy ho v čele státu nahradil ho Miloš Zeman, působí v Institutu Václava Klause. Think-tank se věnuje veřejné politice, vydávání knih, časopisů i pořádání konferencí.

Klaus je známý euroskeptickými názory, odmítal Lisabonskou smlouvu, nakonec ji ale podepsal. Nesouhlasí ani s dalším prohlubováním evropské integrace.

Kontroverzní jsou jeho názory na globální oteplování. Nejsou podle něj důsledkem lidského chování, nýbrž jde o přirozený proces a boj proti němu je bezvýznamný. Environmentalismus považuje za levičáckou ideologii.

V roce 2019 ho prezident vyznamenal Řádem Bílého lva.

Václav Klaus je ženatý, s manželkou, ekonomkou Livií vychovali dva syny. Starší Václav se rovněž angažoval v politice. 

Rád sportuje, vrcholově se věnoval basketbalu a volejbalu, rekreačně lyžuje a hraje tenis. Ve volném čase čte beletrii a poslouchá jazz.

Autor:

Základní informace

*19. června 1941, Praha

Rodina:

Rodiče: Václav Klaus, Marie Klausová (rozená Kailová)

Manželka: Livia Klausová (rozená Mištinová)

Děti: Václav Klaus ml., Jan Klaus

Politická kariéra:

Ministr financí ČSSR/ČSFR (1989-1992)
Místopředseda vlády ČSFR (1991-1992)
Předseda vlády ČR (1992-1998)
Předseda Poslanecké sněmovny PČR (1998-2002)
Prezident České republiky (2003-2013)

Odkazy:

Klaus: Orbán je jediný autentický státník. K fialovské ODS nemám slov

Klaus: Medaili od Putina nevrátím, leda na popravišti. Jsem proti rusobijství

Vyznamenání na Hradě: Bílého lva dostal obuvník Baťa či exprezident Klaus

Externí odkazy:

Institut Václava Klause

Stránky Václava Klause

Fotogalerie