Volba Sportovce roku je dvoukolová, v prvním dějství sportovní novináři vybírají z neomezeného okruhu desítku nejlepších. Druhé kolo pak určí konečné pořadí vybraných sportovců. V kategorii kolektivů je finálová nominace jen tříčlenná.
Současně se Sportovcem roku je vyhlašována Cena Emila Zátopka pro sportovní legendu. Prvním vítězem se stal v roce 2000 sám Emil Zátopek, po něm jsou do síně slávy uváděny další významné osobnosti českého sportu.
Historičtí vítězové ankety Sportovec roku
1959 - Vladimír Jirásek (vodní slalom)
1960 - Eva Bosáková (sportovní gymnastika)
1961 - Josef Mikoláš (lední hokej) a hokejisté ČSSR
1962 - Eva a Pavel Romanovi (krasobruslení) a fotbalisté ČSSR
1963 - Václav Kozák (veslování) a házenkáři Dukly
1964 - Věra Čáslavská (sportovní gymnastika) a volejbalisté ČSSR
1965 - Ludvík Daněk (atletika) a hokejisté ČSSR
1966 - Věra Čáslavská (sportovní gymnastika) a volejbalisté ČSSR
1967 - Věra Čáslavská (sportovní gymnastika) a házenkáři ČSSR
1968 - Věra Čáslavská (sportovní gymnastika) a hokejisté ČSSR
1969 - Milena Rezková (atletika - skok do výšky) a hokejisté ČSSR
1970 - Ladislav Rygl (severská kombinace)
1971 - Ondrej Nepela (krasobruslení)
1972 - Ludvík Daněk (atletika)
1973 - Jan Kodeš (tenis)
1974 - Vítězslav Mácha (zápas)
1975 - Karel Kodejška (skoky na lyžích)
1976 - Anton Tkáč (dráhová cyklistika)
1977 - Vítězslav Mácha (zápas)
1978 - Anton Tkáč (dráhová cyklistika) a trophy team motocyklové Šestidenní
1979 - Jan a Jindřich Pospíšilové (kolová)
1980 - Ota Zaremba (vzpírání) a fotbaloví olympionici ČSSR
1981 - Jarmila Kratochvílová (atletika) a cyklisté silničáři
1982 - Imrich Bugár (atletika) a trophy team motocyklové Šestidenní
1983 - Jarmila Kratochvílová (atletika) a tenistky ČSSR
1984 - Květa Jeriová (běh na lyžích) a lyžařská štafeta žen ČSSR
1985 - Petr Jirmus (letecká akrobacie) a hokejisté ČSSR
1986 - Jozef Pribilinec (atletika) a stíhací družstvo cyklistů ČSSR
1987 - Jiří Parma (skoky na lyžích) a volejbalistky ČSSR
1988 - Jozef Pribilinec (atletika) a lyžařská štafeta mužů ČSSR
1989 - Attila Szabó (rychlostní kanoistika) a lyžařská štafeta mužů ČSFR
1990 - Jozef Lohyňa (zápas ve volném stylu) a fotbalisté ČSFR
1991 - Radomír Šimůnek (cyklokros) a stolní tenisté ČSFR
1992 - Robert Změlík (atletika - desetiboj) a hokejisté ČSFR
1993 - Jan Železný (atletika - oštěp) a skokani na lyžích ČSFR
1994 - Dominik Hašek (lední hokej) a družstvo sportovních střelců ČR
1995 - Jan Železný (atletika - oštěp) a fotbalisté ČR
1996 - Martin Doktor (kanoistika) a fotbalisté ČR
1997 - Tomáš Dvořák (atletika - desetiboj) a hokejisté ČR
1998 - Dominik Hašek (lední hokej) a hokejisté ČR
1999 - Tomáš Dvořák (atletika - desetiboj) a fotbalisté ČR
2000 - Jan Železný (atletika - oštěp) a hokejisté ČR
2001 - Jan Železný (atletika - oštěp) a hokejisté ČR
2002 - Aleš Valenta (akrobatické lyžování) a fotbalisté ČR do 21 let
2003 - Pavel Nedvěd (fotbal) a fotbalisté ČR
2004 - Roman Šebrle (atletika) a fotbalisté ČR
2005 - Jaromír Jágr (lední hokej) a hokejisté ČR
2006 - Kateřina Neumannová (běh na lyžích) a hokejisté ČR
2007 - Martina Sáblíková (rychlobruslení) a fotbalisté ČR do 20 let
2008 - Barbora Špotáková (atletika - oštěp) a fotbalisté Slavie
2009 - Martina Sáblíková (rychlobruslení) a tenisté ČR
2010 - Martina Sáblíková (rychlobruslení) a hokejisté ČR
2011 - Petra Kvitová (tenis) a tenistky ČR
2012 - Barbora Špotáková (atletika - oštěp) a tenisté ČR
2013 - Zuzana Hejnová (atletika - překážky) a tenisté ČR
2014 - Petra Kvitová (tenis) a tenistky ČR
2015 - Zuzana Hejnová (atletika - překážky) a tenistky ČR
2016 - Lukáš Krpálek (judo) a tenistky ČR
2017 - Gabriela Koukalová (biatlon) a česká reprezentace v malém fotbalu
2018 - Ester Ledecká (snowboarding a alpské lyžování) a tenistky ČR
2019 - Lukáš Krpálek (judo) a basketbalisté ČR
2020 - David Pastrňák (hokej) a smíšená štafeta biatlonistů ČR
2021 - Lukáš Krpálek (judo) a basketbalisté ČR
2022 - Ester Ledecká a reprezentační tým českých hokejistů
2023 - Markérta Vondroušová a reprezentační tým hokejistů ČR do 20 let
Cena Emila Zátopka:
2000 - Emil Zátopek
2001 - Věra Čáslavská
2002 - Jiří Raška
2003 - Dana Zátopková
2004 - Ivan Hlinka
2005 - Josef Masopust
2006 - Martina Navrátilová
2007 - Hokejoví mistři světa z roku 1947
2008 - Jan Železný
2009 - Ája Vrzáňová
2010 - Eva Bosáková
2011 - Jan Kodeš
2012 - Československá fotbalová reprezentace 1962
2013 - Jarmila Kratochvílová
2014 - Miloslava Rezková-Hübnerová
2015 - Jaroslav a Jiří Holíkové
2016 - Alois Hudec
2017 - Zlatí házenkáři z MS roku 1967
2018 - Jana Novotná
2019 - Jiří Daler
2020 - Antonín Panenka
2021 - Vítězslav Mácha
2022 - Květoslav Mašita
2023 - Bedřich Šupčík