Radovan Krejčíř

Vydáno 04.04.2018
Český podnikatel odsouzený v ČR za trestnou činnost, který v roce 2005 uprchl policii během domovní prohlídky. Společně s manželkou a synem se skrýval na Seychelách a od roku 2007 žije v Jihoafrické republice. V listopadu 2013 byl zde zatčen a v únoru 2016 soud vynesl rozsudek.

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu v Kempton Parku | foto: AP

Rodák z Českého Těšína získal titul inženýra na Vysoké škole báňské v Ostravě. V 90. letech společně s partnery založil společnost Corado, uspěl s investicemi do kupónových knížek a stal se jedním z nejbohatších občanů země.

V České republice byl podezřelý z několika trestných činů, včetně plánování vraždy, únosu a daňových podvodů. V nepřítomnosti byl v roce 2012 odsouzen na 11 let vězení.

Krejčíř se natrvalo usídlil v Jihoafrické republice. Kolem jeho osoby vznikla celá řada podezření, je spojován s minimálně deseti vraždami svých spolupracovníků i nepřátel. Jedná se například o obchodníka s automobily Uwe Gemballu, majitele striptýzových klubů "Lollyho" Jacksona, šéfa podsvětí Cyrila Beeka a další.

V roce 2013 byl médii obviněn z pokusu o ovládnutí kriminální scény v Kapském Městě a jeho jméno se objevilo ve spojení se synem prezidenta Jacoba Zumy. V tomto roce čelil dvěma nezdařeným pokusům o atentát.

Jihoafrický finanční úřad zablokoval 15. listopadu 2013 veškerý Krejčířův majetek vzhledem k podezření z daňového úniku. O týden později podnikatele zatkla místní policie kvůli pokusu o vraždu a únosu, a to bez bližších informací. Jeho rodina krátce předtím opustila JAR.

V úterý 23. února 2016 soud v Jihoafrické republice poslal Krejčíře na 35 let do vězení. Už v srpnu 2015 ho soud uznal vinným z únosu, pokusu o vraždu a obchod s drogami. Krejčíř řekl, že se proti rozsudku odvolá. Odvolání soud zamítl. Ve vězení může studovat, cvičit a přijímat návštěvy.

Krejčíř dostal 28. března 2018 u Vrchního soudu v Praze patnáct let vězení. Odvolací instance odmítla jeho odvolání a potvrdila jeho vinu v případu pokusu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravy vraždy celníka. Do souhrnného trestu jsou započítána i jeho další odsouzení v České republice, například půlmiliardový daňový únik, zpronevěra či padělání směnky.

Ve hře je stále vydání Krejčíře do vlasti. V březnu 2018 jihoafrický soud rozhodl, že jeho extradice je možná. Poslední slovo však bude mít tamní ministr spravedlnosti.

Autor:
Fotogalerie