Kypr, jihem i severem rozděleného ostrova

Tak trochu v Evropě, ale vlastně v Asii. Pravoslavný jih, leč muslimský sever. Řekové, Římané, Byzantinci, Benátčané osmanští Turci i Britové, ti všichni se tu během staletí vystřídali. Na ploše menší než Středočeský kraj tu najdete mimořádnou porci protikladů: takový je Kypr, nejvýchodnější velký ostrov Středomoří.
Famagusta, "město duchů" Varoša

Famagusta, "město duchů" Varoša | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

V souvislosti s Kyprem a dovolenou se vám nejspíš vybaví nádherné pláže a velmi dlouhá koupací sezona. Bylo by ale chybou redukovat pobyt na Kypru jen na moře. Ostrov má barvité a mnohostranné kulturní dědictví, docela vysoké hory, kde se v zimě lyžuje, i hluboké tradice: na jihu pravoslavné, na severu muslimské.

A když dojde řeč na politiku, tak se v souvislosti s Kyprem často skloňují výrazy jako rozdělený ostrov nebo poslední železná opona v Evropě. I z toho posledního se v posledních letech stala turistická atrakce.

Připravili jsme pro vás čtyři výlety, jak tento zvláštní kout světa poznat: hlavní město Nikósii, návštěvu nejvyššího pohoří, procházku nad pobřežím i mírně exotické nakouknutí na severní část ostrova.

Nikósie

O tom, že Nikósie (řecky Lefkosía, turecky Lefkoşa) je hlavním městem ostrova, se spor nevede, jenže jde o město rozdělené nechvalně proslulou Zelenou linií. Prochází centrem starého města od roku 1974 a dodnes dělí Nikósii na dvě části. Na rozdíl od rozděleného Berlína (1961–1989), ke kterému se situace v Nikósii často přirovnává, lze ale dnes kypersko-kyperskou hranici snadno překročit, stačí k tomu pas. I tak si ostnatého drátu a vojenské přítomnosti užijete dost a dost.

Staré město v Nikósii má tvar rozsáhlého pravidelného mnohoúhelníku ohraničeného mocnými hradbami. Prakticky všechny zajímavosti najdete uvnitř hradeb, přičemž těch skutečně historických pamětihodností je více v severní, turecké části města. Za mnohé jmenujme několik mešit umístěných v prostorách starých gotických kostelů (nejvýznamnější je Selimiye, bývalá katedrála sv. Sofie), Kyrénská brána nebo Benátský sloup.

V jižní Nikósii se zastavte alespoň na náměstí Faneromeni se stejnojmenným pravoslavným kostelem, právě tady bývalo do roku 1974 centrum tehdy ještě jednotného města.

Ne že by z klasických památek nebylo v Nikósii co vidět, ale přesto asi nejvíce pozornosti přitahuje železná hranice, Zelená linie. Přímo ve starém městě ji můžete překročit, pouze pěšky, na proslulé třídě Ledra. Kolem vlastní hraniční čáry je asi 300 metrů široké nepřístupné "pásmo nikoho", podél něhož se můžete projít alespoň z jižní strany.

Uvidíte polozřícené, vybydlené domy, zátarasy ze sudů naplněných betonem, kilometry ostnatých drátů, občas nějaké propagandistické heslo i hospodu nazvanou příznačně Berlin Wall. V prostoru hraničního přechodu mezi celnicemi bývají k vidění skupiny aktivistů, horujících za znovusjednocení ostrova.

Troodos

Pohoří Troodos na západě Kypru atakuje hranici 2 000 metrů a hlavně v horkém létě je vítaným útočištěm od veder panujících v nížině a u pobřeží. V okolí stejnojmenného horského střediska jsou vyznačené čtyři pěší trasy ve stylu středoevropských naučných stezek, z nichž dvě obcházejí nejvyšší horu ostrova, Olympos (Chionistra, 1 952 m).

Cape Gkreko

Na projití nejdelší z místních tras, Atalantiny stezky (Atalante Trail), počítejte asi se čtyřmi hodinami. Stezka se vlní po úbočí v nadmořské výšce kolem 1 750 m většinou mezi řídkým porosty horských borovic. V závislosti na denní době je vzduch nasycený rozličnými vůněmi a z mnoha míst se otevírají daleké výhledy, za jasného počasí až k moři. Stezka je vybavena téměř šedesáti informačními body, podrobnosti se můžete dočíst v brožuře.

Kromě čerstvého vzduchu a dobrých turistických možností poutá pozornost návštěvníků v pohoří Troodos také řada starobylých pravoslavných klášterů a kostelů. Největší a nejbohatší je sice Kykkos, ale za skutečnou uměleckou hodnotou musíte jinam. V interiérech deseti chrámů v různých horských vesnicích v oblasti Troodos se totiž dochovaly středověké fresky takové kvality, že region s malovanými kostely byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Často jde o malé a zvenku nenápadné pravoslavné kostely, ta pravá krása se skrývá uvnitř, často v temných a stísněných interiérech. Z letoviska Troodos to máte nejblíže ke chrámu Archanděla Michaela v asi 15 kilometrů vzdálené obci Pedoulas.

Vysoko nad mořem, daleko od davů, tak si můžete připadat na mysu Cape Gkrekko na jihovýchodním cípu Kypru. Tedy úplně sami tu asi nebudete, přesto je kontrast co do hustoty návštěvníků vůči jen pár kilometrů vzdáleným a v létě přelidněným letoviskům Agia Napa a Paralimni markantní.

Poloostrov, na jehož konci vybíhá vlastní mys, má tvar špice a na jihu i na východě spadá do moře strmými, místy kolmými srázy. Vrcholová plošina je holá, opatřená jen malým památníkem s altánem, a tak rozhledům nic nebrání. Západním směrem dohlédnete až do Larnaky, na severní stranu pohled sklouzne směrem k nepříliš vzdálené Zelené linii, táhnoucí se kdesi po vyprahlých kopcích. A abyste nezapomněli na politiku, tak v blízkém horizontu máte na očích kasárna a britskou radarovou stanici.

Autem se dá dojet až na parkoviště nedaleko kasáren, poslední kilometr je po šotolině, ale bez problémů sjízdný a odbočka je značená. Z parkoviště se nabízí asi hodinová procházka po stezce vedoucí místy v mírně exponovaném terénu nad mořem, od auta se dejte nejprve šikmo doprava dolů a pak pokračujte po větší pěšině vlevo. Menší pláže najdete na východní straně poloostrova.

Famagusta

Jih a sever

Od roku 1974 je ostrov Kypr rozdělen na část jižní (62 % území, více než 75 % obyvatel) a severní. Na jihu žijí pravoslavní kyperští Řekové, na severu muslimští kyperští Turci. Mezinárodně uznaná kyperská vláda de facto vykonává správu pouze nad jižní částí Kypru, na severu byla vyhlášena mezinárodně neuznaná Severokyperská turecká republika (TRNC), podporovaná Tureckem. Papírově je sice členem EU celý ostrov, ale výkon evropského práva je "dočasně omezen" pouze na území pod jurisdikcí jihokyperské vlády.

Hranice mezi oběma částmi, tzv. Zelená linie, je sice dodnes ostře střežená, ale turisté vybavení pasem ji mohou na několika hraničních přechodech bez problémů překonat za předpokladu, že na kyperskou půdu vkročí přes některý z jihokyperských pohraničních bodů (nejspíše letiště v Larnace nebo Pafosu). Hranici je možné přejet i půjčeným autem, na severokyperské straně ale musíte zaplatit "pojištění" v minimální výši asi 40 eur. Pokud byste však přicestovali na území TRNC z Turecka, tak vám jihokyperská pohraniční kontrola vstup do jižní části Kypru neumožní.

Dobrodružství to bude možná menší, než si předem myslíte, ale exotiky si přesto užijete dost. Famagusta (turecky Gazimağusa, řecky Ammóchostos) na východním pobřeží Kypru bývala v pozdním středověku jedním z nejbohatších a nejvýznamnějších přístavních měst celého Středomoří. V současnosti leží na území mezinárodně neuznané Severokyperské republiky. Pro návštěvu z jihu musíte překročit Zelenou linii. Oohybovat se budete ve zcela odlišném prostředí, ale není třeba se ničeho obávat.

Při příjezdu do Famagusty zaujmou nesmírně mohutné hradby starého města a za nimi řada architektonicky nádherných kostelů-mešit. Třeba jen trochu zmenšená kopie katedrály v Remeši, dnes sloužící vyznavačům Alláha. Tak dnes vypadá mešita Lala Mustafa Paša, bývalá katedrála sv. Mikuláše/sv. Sofie, vystavěná na přelomu 13. a 14. století za křesťanské vlády. Při příchodu ke stavbě si ani nemusíte všimnout ničeho zvláštního, minaret přidružený k levé věži je nenápadný. Ale už první pohled do interiéru dává jasno: zelené koberce, žádná výzdoba a typický minbar jasně ukazuje na islámskou svatyni.

Osud křesťanských chrámů ve Famagustě se naplnil po roce 1571, kdy město dobyli osmanští Turci. Některé kostely byly poté přeměněny v mešity, jiné zůstaly dodnes v malebných ruinách a další zanikly zcela.

I ve Famagustě si můžete dopřát pikantní připomínku rozděleného Kypru. Jižní předměstí Varoša, bývalé přímořské letovisko, je od ukončení bojů v roce 1974 nepřístupnou vojenskou zónou. Stovky hotelů i obyčejných domů tu ale zůstaly,  mnohé ještě stojí, jiné jsou polozřícené, prohání se jimi vítr a působí jako kulisa jakéhosi katastrofického filmu.

K okraji Varoše se dostanete asi půlhodinovým pochodem směrem na jih ze starého města Famagusty. Nepřístupnou zónu vymezuje plot, výhružné cedule a na pláži i armádní pozorovatelny. Právě z místa u vojenské hlásky na pláži je na rozpadající se město nejlepší výhled.

Do Famagusty jezdí v hodinových intervalech autobusy ze severní Nikósie, autobusové nádraží je kousek od Kyrénské brány. Cesta trvá slabou hodinu.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Související články

Z Kypru vyplula první loď s pomocí pro Gazu, veze 200 tun mouky a další jídlo

12. března 2024  9:30

Z kyperské Larnaky v úterý vyplula loď s pomocí pro Pásmo Gazy v rámci nového humanitárního...

ANALÝZA: Operace „Zachraňte volby“. Proč Biden staví přístav v Gaze

9. března 2024

Premium Spojené státy vybudují u břehů Gazy dočasný přístav, aby usnadnily příliv humanitární pomoci. Je to...

Jak udělat z jednoho města dvě? Vševěd ví, která města se dělila napůl

25. ledna 2024

Premium Když v listopadu 1989 padla Berlínská zeď a do roka se německá metropole opět stala jediným městem,...

Severní Kypr zažívá stavební boom. Odstartovaly ho hlavně ruské peníze

19. listopadu 2023

Severní část ostrova Kypr se v posledních měsících stává vyhledávaným útočištěm Rusů. Projevuje se...

Kypr se stal pro Izraelce oázou bezpečí. Ve velké válce může hrát klíčovou roli

17. listopadu 2023  15:38

Tisíce Izraelců hledají uprostřed bojů s Hamásem útočiště na Kypru, kde jim pomáhá místní židovská...

Stovky radikálů demolovaly Limassol, vadí jim migranti na Kypru

2. září 2023  14:17

Asi 350 lidí v kuklách v pátek večer ničilo obchody a zapalovalo popelnice v jihokyperském...

Ostrov lásky, víry a věčného mládí. Vyrazte na Kypr, perlu Středozemního moře

30. srpna 2023

Premium Řecké chrámy, římské mozaiky i byzantské kláštery. Rušná městečka, malebné přístavy i horské...

Jedenáctiletý génius. Dominik vydělává servisem počítačů a sám cestuje po světě

22. srpna 2023

Premium Mluví několika jazyky, nabízí softwarový servis počítačů a za vydělané peníze sám cestuje po Česku...

Ruské praní peněz? Vila za čtvrt miliardy. Policie obvinila Rusa, že obcházel sankce

8. srpna 2023

Premium Je to ohromná vila o rozloze 552 metrů čtverečních s pozemkem 27 arů na Smíchově v lukrativní části...

Kyperské kočky zabíjí koronavirus, dostanou zbylé lidské vakcíny proti covidu

4. srpna 2023  7:03

Kyperská vláda chce zbylými vakcínami proti covidu-19 imunizovat kočky. Na ostrově kvůli mutaci...

Miliardář a bývalý cyklistický šampion se zřekl ruského občanství

30. června 2023  6:39

Miliardář a majitel firmy, která prodává zemní plyn, Igor Makarov se zřekl ruského občanství. Jde...

Česko prohrálo první soud o nájem za ruské pozemky. Nárok vyčerpán, zní verdikt

30. května 2023  21:30

Obvodní soud pro Prahu 5 nepravomocně zamítl žalobu ministerstva zahraničních věcí (MZV), které...

Kyperský soud zmrazil českému podnikateli Vítkovi majetek za 13 miliard korun

2. května 2023  8:33,  aktualizováno  13:56

Kyperský soud nařídil bankám zmrazit českému miliardáři Radovanu Vítkovi majetek v hodnotě 13...

V životním prostředí kulháme za ostatními v EU pořád dost, ukázaly výsledky

4. dubna 2023

Životní prostředí v České republice zůstává jedno z nejhorších v Evropské unii. Na úplném dně je ze...

V přírodě redukují počty zvířat predátoři, v zoo musí člověk, říká zoolog

25. března 2023

Premium Životní elán, kterým i po osmdesátce disponuje emeritní ředitel jihlavské zoologické zahrady...

Protivínský zámek měl koupit sultán za sto milionů, patří Rusovi za polovinu

8. března 2023

Koupi protivínského zámku na Písecku doprovází mnoho kontroverzí. Barokní stavbu v jižních Čechách...

Příběhy za vlajkami. Proč někde používají větrák, mačetu nebo kalašnikov

3. března 2023

Státní vlajky jsou jedním z nejdůležitějších symbolů všech zemí světa. Jejich zpracování není jen o...

Vodka Putinka vydělala ruskému prezidentovi téměř 11 miliard korun

1. března 2023  16:51

Až půl miliardy dolarů (téměř 11 miliard korun) mohl ruský prezident Vladimir Putin vydělat v...

Hrobař kladenské Poldovky. Jak Stehlíkovi železárna změnila život

13. února 2023

Premium Výstřední podnikatel Vladimír Stehlík chtěl zachránit Poldi Kladno, místo toho přivedl železárny ke...

Novým prezidentem Kypru je exministr Christodulidis, získal těsně většinu

12. února 2023  18:57

Prezidentské volby na Kypru vyhrál Nikos Christodulidis, který v minulosti působil jako ministr...

„Houpalo to jako v kolébce, synové jsou v suti.“ Otřesy vytrhly lidi ze spánku

6. února 2023  12:11,  aktualizováno  14:57

V troskách stovek zřícených domů pátrají záchranářské týmy i běžní lidé po přeživších i obětech...

Bělorusko přidalo jednoho z šéfů hry World of Tanks na seznam teroristů

31. ledna 2023  11:12

Zatím posledním jménem na běloruském seznamu teroristů je obchodní ředitel vývoje populární hry...

Ruské studio čelí kritice, nechce se vymezit proti válce na Ukrajině

18. ledna 2023

Chystaná akční hra Atomic Heart patří k černým koňům letošního roku, možná se však hitem nakonec...

Rusové kupují v Česku luxusní byty. Ty nejdražší. Tajná cesta vede přes Kypr

6. ledna 2023

Premium Rusové patřili v Česku dlouhou dobu k tradičním zájemcům o ty nejdražší nemovitosti. Byl to pro ně...

Developer odmítá kritiku plánu umístit Slovanskou epopej do paláce Savarin

4. ledna 2023  11:06

Pražský magistrát v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem podepsal spolupráci s developerem Crestyl o...

Při akci proti praní špinavých peněz zatkl Europol 2469 bílých koní

7. prosince 2022  14:13

Policisté z 25 zemí, včetně Česka, zakročili proti praní špinavých peněz. Během tříměsíční akce...

Liberec prodá pozemek firmě z daňového ráje, opozice se zlobí

5. prosince 2022

Před čtyřmi lety tam ještě stála legendární diskotéka Ďábelská huť. Teď by uvolněný prostor vedle...

Xixoio byl od počátku pochybný projekt, komentují policejní zásah analytici

30. listopadu 2022

Policejní zásah v sídle obchodníka s digitálními aktivy Xixoio je možná tou poslední kapitolou...

Vlády zneužívají špionážní software. EU tomu nečinně přihlíží, tvrdí zpráva

8. listopadu 2022  15:37

Podle pracovní verze zprávy vyšetřovacího výboru Evropského parlamentu připraveného nizozemskou...

USA vyškrabují sovětské a ruské zbraně od Peru po Rwandu. Ukrajincům vyhovují

13. října 2022

Premium Nevíte o někom, kdo by měl pár sovětských zbraní ve slušném stavu? USA je hledají pro Ukrajinu. Už...

Malostranský zápisník: Andělé strážní se v Praze i v Brně pěkně nadřou

9. října 2022

Premium Jak odclonit rozkladný vliv Hany Kordové Marvanové a Petra Hladíka? Pekelná babišovská klička...

Vařit v profi kuchyni je jiné než při soutěži, říká exporotce Masterchefa

2. října 2022

Premium Úkolem Marka Fichtnera je udržet v bezchybném chodu kuchyni prestižní pražské restaurace Červený...

Za dekádu o dvojnásobek. Cena bytů roste nepřetržitě od roku 2013

29. září 2022  12:09

Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila. Index cen bytových nemovitostí...

Komárkův Allwyn bude provozovat britskou loterii. Licenci získal na deset let

20. září 2022  13:05

Společnost Allwyn Entertainment ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka se v Británii oficiálně...

Ráj, který hyzdí Zelená linie. O Kypr se vždy bojovalo, patřil křižákům i Osmanům

18. září 2022

Premium Řekové. Benátčané. Římané. Arabové. Křižáci. Ti všichni a mnozí další vždy načas, někdy na celá...

Kliknete na reklamu a odebíráte služby za 300 měsíčně. Naúčtuje je operátor

5. září 2022  6:03

Naoko láká k přehrání videa, nepozorný uživatel se však ve výsledku přihlásí k odběru zpoplatněného...

Do Česka se za tři roky dostaly miliardy špinavých peněz z Ruska, odhalila TI

31. srpna 2022  18:08

Mezinárodní investigace české Transparency International odhalila propojená schémata pro praní...

Evropský motorismus v tabulkách a číslech: auto je drahý špás i nutnost

19. srpna 2022

Vlastnictví auta se zdá být formalita. Jak ovšem prozrazují statistiky zemí Evropy, neplatí to...

Nový vlastník nádraží Vyšehrad slibuje start oprav v letošním září

15. srpna 2022  15:48

Nový vlastník budovy nádraží Vyšehrad, kyperská společnost MIQUELIRA Limited, slibuje, že kroky...

Malostranský zápisník: Letem tím naším českým fašistickým světem

14. srpna 2022

Premium Jeden povinný fašista do každé české rodiny! Bartošovo ministerstvo podporuje Prague Pride, jenom...

Vlkodlaci, kyklopové, mořské panny. Báje mají základ ve zvířatech i nemocech

14. srpna 2022

Premium Tváří v tvář různým přírodním jevům, které si lidé nedokázali vysvětlit, se zrodilo nemálo...

Ruský miliardář má zálusk na kladenské hutě Poldi. Byznys řídí přes Skype

4. srpna 2022

Premium Někdejší chlouba socialistického hospodářství – hutě Poldi Kladno – ani po více než třech letech od...

Chystáte útok na Ankaru, stáhněte se z ostrovů, obvinili Turci Řeky

3. srpna 2022  17:10

Vojenského napětí ve světě není zřejmě dost. Kromě známých konfliktů a vyhrocených situací na...

Za neděli přibylo 342 nakažených covidem. Hospitalizovaných je skoro 700

25. července 2022  7:59,  aktualizováno  9:16

V neděli narostl počet případů covidu v Česku o 342 nakažených. V mezitýdenním srovnání jde o...

Pracujeme zdarma, o peníze na provoz musíme prosit, hřímá vodní záchranář

24. července 2022  14:10

Vodní záchranná služba pracuje pro stát bez nároku na mzdu, včetně jejího prezidenta Davida...

Polovina nabíječek je ve dvou zemích Evropy. Česko na ně chystá šest miliard

20. července 2022

Premium Analýza dat Evropského sdružení výrobců automobilů ukazuje, že polovina všech nabíjecích míst pro...

Z Chile zpátky domů. Solárník Sobotka chce stavět na střechách českých budov

13. července 2022  19:13

Tuzemská energetická skupina Solek Holding se po stavbách solárních elektráren v zahraničí,...

Od myrhy, přes vonné rukavičky po krásné flakony. Výlet do historie parfémů

10. července 2022

Bez nadsázky lze říct, že parfém dělá člověka. Vůně je něco, co dotyčného nebo dotyčnou zkrášlí a...

Nizozemci jsou v práci 42,5 let, to je nejvíc z celé EU. Češi patří k průměru

7. července 2022  14:17

Češi ve srovnání s Němci odpracují v průměru o 400 hodin ročně více. Největšími dříči jsou podle...

Covid na Kypru sílí, země od pátku nařizuje na určitých místech povinné roušky

7. července 2022  7:03

Na Kypru budou od pátku ve vnitřních veřejných prostorách znovu povinné roušky, oznámilo ve středu...

Může se hodit

Kypr

  • Rozloha: 9 251 km²  (z toho tvoří 38 % území TRNC)
  • Počet obyvatel: 1 140 000 (z toho 260 000 na území TRNC)
  • Hlavní město: Lefkosía (Nikósie)
  • Nejvyšší bod: Olympos (Chionistra), 1 952 m
  • HDP na hlavu podle parity kupní síly: 29 100 USD (pro srovnání: Česko má 25 900 USD, údaje podle metodiky CIA)
  • Měna: Euro (na území TRNC turecká lira)

Počasí a sezona

Teploty moře u pobřeží Kypru přesahují 22 °C obvykle od května do listopadu, to je tedy "koupací sezona". V létě očekávejte značné vedro, průměrné denní teploty v Nikósii atakují v červenci a srpnu 30 °C, u pobřeží je o trochu chladněji. Od června do září včetně prakticky vůbec neprší, zato v zimě (prosinec až únor) se občas vyskytnou srážky intenzivní, na horách i sněhové.

Doprava na Kypr

Letiště přijímající spoje z Evropy se nacházejí u Larnaky a Pafosu. Přímé spoje z Prahy do Larnaky provozují Smart Wings (www.smartwings.net) se zpátečními cenami kolem 8 000 CZK. V roce 2012 se výrazně rozšiřují možnosti cestování na Kypr s nízkonákladovými společnostmi. Ryanair (www.ryanair.com) otevřel základnu v Pafosu mj. s linkami do Budapešti a Milána/Bergama; do Larnaky míří spoje Ryanairu, Wizzairu (www.wizzair.com) i easyJetu (www.easyjet.com).

Doprava po ostrově

Půjčovné za automobily je na Kypru tak směšně levné, že alternativu veřejné dopravy téměř vyřazuje z uvažování: týdenní pronájem za menší auto se obvykle vejde do 100 eur. Zařiďte si to předem, např. u spolehlivého providera Holiday Autos (www.holidayautos.co.uk).