Ivo Rittig

Vydáno 01.10.2020
Pražský podnikatel a lobbista, který je považován za jednoho z „kmotrů“ středočeské ODS. Je spojován s řadou podezřelých zakázek.

Lobbista a podnikatel Ivo Rittig na snímku z listopadu 2009 | foto: Stanislav Peška, ČTK

Jeho jméno se objevuje i v okolí vyšetřovaného solárního byznysu spjatého s firmou Amun. Re a jejím miliardovým byznysem s ČEZ. Společnost Amun. Re má nejasnou vlastnickou strukturu, za níž by údajně mohli stát právníci z někdejší firmy Šachta & Partners, která zastupuje také Rittiga. Média jej spojují také s neprůhlednými obchody s Lesy ČR, Budvarem či pražskými nemocnicemi.

V roce 2011 Hospodářské noviny uvedly, že Rittig měl velmi dobré kontakty v bezpečnostních složkách. Před několika lety podle odposlechů zjišťoval citlivé informace o postupu vyšetřování protikorupčního útvaru v kauze poslance ODS Vladimíra Doležala.

Rittig byl obžalovaný v souvislosti se zásahem policie v červnu 2013 na Úřadu vlády z podílu na úniku tajných informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). Pražský vrchní soud v říjnu 2020 potvrdil osvobození Jany Nečasové (dříve Nagyové), Ivo Rittiga i advokáta Davida Michala v této kauze. 

V únoru 2014 byl Rittig při policejní razii zatčen a obviněn, podle státní zástupkyně mělo jít o trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti související s pražským Dopravním podnikem. Nadační fond proti korupci Rittiga obvinil, že na jeho účty přicházely desítky milionů korun za provize z pražského Dopravního podniku. Peníze k němu měly téct přes zprostředkovatelskou firmu Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů. Rittig to popřel. V květnu 2019 pražský městský soud zprostil viny všech 17 obžalovaných.  O rok později ale odvolací soud kauzu vrátil k novému projednání pražskému městskému soudu.

V červnu 2015 Vrchní státní zastupitelství podalo na Rittiga a dalších devět lidí obžalobu v souvislosti s vyvedením téměř 20 milionů korun z firmy Oleo Chemical. O čtyři roky později pražský vrchní soud potvrdil pro Rittiga osvobozující rozsudek.

V červenci 2015 Městský soud v Praze zamítl Rittgovu žalobu proti bývalému pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi. Rittig po něm chtěl omluvu za tvrzení, že se stýkal s členy pražské TOP 09 a nepřímo stál za Svobodovým odvoláním.

Rittig v minulosti vysoudil omluvu na ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi, který ho ve Sněmovně nazval lupičem a spojil ho se zlatem, které policie zabavila při razii na Úřadu vlády. Z podobného důvodu se Rittigovi musela omluvit i Česká televize.

Miliardář Rittig, který žije v Monaku, se podle údajů, které se objevily v tisku, vyučil prodavačem a praxi absolvoval ve známém pražském lahůdkářství U Paukertů.

V roce 1981 nastoupil jako prodavač do státního podniku Potraviny Praha a o dva roky později se stal vedoucím samoobsluhy. Jeho působení v prodejně podle Hospodářských novin skončilo mankem 766 000 Kčs. Rittig kvůli tomu údajně strávil tři roky ve vazbě a v roce 1988 ho soudy pravomocně potrestaly devíti roky vězení. V roce 1990 byl však propuštěn po amnestiiVáclava Havla. Trest si následně nechal zahladit, takže se na něj musí pohlížet jako na netrestaného.

V 90. letech minulého století začínal jako promotér boxerských zápasů a dlouhá léta podnikal s luxusní módou v Pařížské ulici.

Podle dostupných údajů žije s družkou a má čtyři děti.

Autor:
Fotogalerie