Bašár Asad

Vydáno 29.08.2013
Šestnáctý syrský prezident je ve své funkci od 17. července 2000. Úřad přebral po svém otci Háfizovi. Západ jej tehdy vnímal jako naději pro rozvolnění tuhého režimu, který v Sýrii trval tři desetiletí. Brzy se však ukázalo, že se Bašár Asad svému despotickému otci v mnohém podobá.

Syrský prezident Bašár Asad na archivním snímku | foto: Reuters

V Sýrii od března roku 2011 zuří občanská válka, ve které každý měsíc přijde o život okolo sedmi tisíc lidí, kvůli bojům miliony lidí opustily své domovy.

Na začátku svého prezidentského angažmá nechal Bašár Asad propustit stovky politických vězňů a povolil i vydávání nezávislých novin. Dovolil také mítinky skupin dožadujících se demokratických reforem a coby šéf Syrské vědecké společnosti pro informační technologie se zasadil o zavádění internetu v Sýrii.

Toto krátké období uvolnění a tolerance, zvané Damašské jaro, však brzy skončilo a situace se vrátila do starých kolejí a případní odpůrci režimu opět čelili perzekuci.

Asad původně studoval oční lékařství ve vojenské nemocnici v Tišrínu a následně i oční chirurgii v Londýně. Jako druhorozený syn bez nároku na "trůn" by se na dráhu očního lékaře pravděpodobně dal, kdyby ovšem jeho starší bratr tragicky nezahynul v roce 1994 při autonehodě. To Bašára přimnělo vrátit se zpátky do své vlasti, nastoupit na vojenskou akademii a připravit se na dráhu syrské hlavy státu.

Hlásí se k šíitské sektě alávitů. Je zároveň i generálním tajemníkem Socialistické strany arabské obrody (Baas). Se svou ženou Asmou, se kterou se seznámil během svých studií v Londýně, vychovává tři děti.

Autor:

Základní informace

*11. září 1965, Damašek, Sýrie

Externí odkazy:

Wikipedie

Fotogalerie